Loading...
Austria

Austria ciekawostki

Austria jest oficjalnie nazywana Republiką Austrii. W języku niemieckim nazywa się Osterreich, co oznacza „wschodnie królestwo” lub „wschodnie imperium”.

Austria to kraj bez dostępu do morza, którego powierzchnia wynosi 32.855 km².

Niemiecki jest językiem urzędowym Austrii i jest używany przez ponad 88% populacji. Inne języki lokalne to węgierski, chorwacki, serbski, bośniacki, turecki i polski.

W Austrii mieszka ponad 8 milionów ludzi

Wiedeń jest stolicą i największym miastem Austrii, z populacją ponad 1,8 miliona mieszkańców.

Austria graniczy z 8 krajami, Niemcami i Czechami na północy, Szwajcarią i Liechtensteinem na zachodzie, Słowenią i Włochami na południu oraz Węgrami i Słowacją na wschodzie.

Austria jest górzystym krajem ze względu na położenie w Alpach, dwie trzecie tego kraju znajduje się na wysokości ponad 500 m npm. Najwyższym punktem jest góra Grossglockner na wysokości 3 798 metrów (12 461 stóp).

Przez cały XVII i XVIII wiek Austria była jedną z największych potęg Europy. Imperium święciło największe sukcesy pod panowaniem Habsburgów.

W 1938 r. Austria została włączona do nazistowskich Niemiec i przestała istnieć jako niepodległy kraj do 1955 r., Kiedy to oficjalnie odzyskała niepodległość.

Austria ma jedne z najwyższych standardów życia na świecie.

Austria przystąpiła do Unii Europejskiej w 1995 r. Walutę euro przyjęła w 1999 r.

 Austria ma 20 laureatów Nagrody Nobla, w tym siedmiu w dziedzinie fizjologii lub medycyny, pięciu w dziedzinie chemii, trzech w dziedzinie fizyki i ekonomisty Friedricha Hayeka.

Austria jest domem dla najbardziej znanych kompozytorów muzyki klasycznej, jakich kiedykolwiek widział świat: Josepha Haydna, Franza Liszta, Franza Schuberta, Antona Brucknera, Johanna Straussa i Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Arnold Schwarzenegger urodził się i wychował w Austrii, zanim przeniósł się do Ameryki, aby zostać aktorem z Hollywood. Christoph Waltz, który zdobył nagrodę Akademii dla najlepszego aktora drugoplanowego w 2010 r., Również pochodzi z Austrii.

Wielu znanych naukowców urodziło się w Austrii, w tym Ernst Mach, Christian Doppler i słynny psycholog Sigmund Freud.

Narciarstwo alpejskie jest bardzo popularnym sportem w Austrii, podobnie jak snowboard i skoki narciarskie. Miasto Innsbruck było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1964 i 1976 roku.

Piłka nożna jest bardzo popularnym sportem drużynowym w Austrii. Drużyna narodowa zajęła 4 miejsce w finałach mistrzostw świata w 1934 r. I 3  miejsce w 1954 r. Kraj był również gospodarzem Mistrzostw Europy 2008 ze Szwajcarią.

Wiener Schnitzel to typowe austriackie danie główne, a deser „Strudel” lub „Apfelstrudel” (wypełniony jabłkiem) powstał oczywiście w Austrii.