Loading...
Ukraina - miasta

Lwów-ciekawostki-noclegi-wycieczka

Ze Lwowem wielu Polaków łączy wyjątkowa więź. Nic w tym dziwnego. W końcu do roku 1945 miasto do należało do Polski. Stanowiło też jeden z ważniejszych ośrodków kulturowo-naukowych naszego kraju. Jednak nie tylko nasi rodacy są zachwyceni Lwowem. Chętnie do tego miasta wraca wielu zagranicznych turystów chcąc raz jeszcze poczuć wielokulturowy klimat tej metropolii. Z artykułu dowiesz się, gdzie we Lwowie najlepiej zjeść, przenocować oraz z jakich środków transportu korzystać. Poznasz najciekawsze zabytki oraz zbiór interesujących ciekawostek na temat tego miasta.

Najlepsze restauracje we Lwowie

Szewska 8. Ten adres powinni zapamiętać wszyscy turyści, którzy chcą skonsumować naprawdę dobry posiłek we Lwowie. Restauracja Baczewskich to według wielu osób najlepsze miejsce, aby zjeść smacznie i w niezwykle miłej atmosferze.

Na szczególną uwagę zasługują śniadania, które są naprawdę wyborne, a bogactwo szwedzkiego stołu zrobi wrażenie nawet na najbardziej wymagających podniebieniach.

Czas otwarcia : o 8:00 do 2:00

 

Najlepsze hotele we Lwowie

Hotel Leopolis

Przede wszystkim hotel znajduje się w doskonałej lokalizacji. Kilka kroków dzieli nas od głównej płyty Rynku – przy ulicy Teatralnej. Praktycznie do wszystkich najważniejszych zabytków Lwowa spacerem mamy kilka minut.

Leopolis ma również bardzo bogatą ofertę pokojową. Zaczynającą się od pokojów Standard, które  mają tylko 18 metrów kwadratowych po 50-metrowe apartamenty z ceną za noc nawet w wysokości 500 euro.

Podczas swojego pobytu goście mają również do dyspozycji siłownię, wannę z hydromasażem oraz saunę fińską SPA (wszystko bezpłatne)!

Ciekawostką jest, że większość osób w hotelu mówi w języku polskim, co z pewnością dla wielu będzie dodatkowym atutem.

Komunikacja we Lwowie:

Ciekawostką w Lwowie są tzw. marszrutki. To należące do osób prywatnych busy, które za niewielką cenę dojeżdżają nawet w miejsca, gdzie nie zapuszcza się komunikacja miejska. Są znacznie tańsze i szybsze od innych środków lokomocji, ale nie mają rozkładu jazdy, trzeba więc liczyć na szczęście. Czasami marszrutki są w naprawdę tragicznym stanie, ale… czego się nie robi dla oszczędności!

Zabytki Lwowa:

Rynek we Lwowie jest centralnym placem tego miasta. Lwów zostało lokowane w 1356 roku przez Kazimierza III Wielkiego na podstawie prawa magdeburskiego. Sam plac jest kształtu prostokątnego, a jego wymiary to 142x129m. Co ciekawe z każdego narożnika rynku wychodzą po dwie ulice. Dookoła Rynku górują 44 kamienice, które są przedstawicielkami wszystkich nam znanych styli. Od renesansu zaczynając na modernizmie kończąc.

Rynku w 4 narożnych punktach strzegą studnie-fontanny, których autorem był Hartman Witwer. Przedstawiają one cztery postacie mitologiczne: Neptuna, Dianę, Amfirytę oraz Adonisa. Ratusz owiany jest też ponurą tajemnicą. To właśnie swego czasu usytuowany był pręgierz, gdzie odbywano wyroki.

W roku 1998 Rynek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Opera Lwowska

Opera to jeden ze sztandarowych zabytków Lwowa.  Oryginalny kształt budynku stał się jednym z najważniejszych symboli tego miasta. Ojcem architektem tego wspaniałego projektu jest oczywiście Polak – prof.Zygmunt Gorgolewski. Sam pomysł na zbudowanie opery pojawił się już w roku 1896. Sama budowa trwała cztery lata i początkowo miała nosić nazwę Teatru Miejskiego.

Budynek znajduje się obok słynnego deptaka, bardzo cenionego przez obywateli Lwowa – Prospektu Swobody. Ciekawostką jest fakt, że wizerunek tego budynku znajduje się również na jednym z banknotów na Ukrainie. Jego nominał to 20 hrywien. Sama opera nosi nazwę legendarnej Salomei Kruszelnickiej, która zrobiła międzynarodową karierę, jako primadonna.

Cmentarz Łyczakowski

Cmentarz Łyczakowski to jeden z głównych symboli Lwowa oraz najstarsza nekropolia tego miasta. Jest jednym z najstarszych cmentarzy w historii Rzeczpospolitej. Otworzony został w 1786 roku.

Wygląd cmentarza, który możemy podziwiać obecnie charakteryzuje się nieregularnym układem alei. Trudno tu szukać trupich czaszek czy piszczeli. Śmierć jest tutaj najczęściej eksponowana z motywem snu, które to rozwiązanie było niezwykle popularne w dobie renesansu oraz antyku.

Słynni obywatele Lwowa:

*Wojciech Kilar

*Jacek Kuroń

*Stefan Banach

* Jan Łukasiewicz

* Stanisław Lem

* Kazimierz Górski

* Zbigniew Herbert

Lwów ciekawostki:

Pierwsza linia kolejowa Ukrainy powstała w 1861 roku i prowadziła z Przemyśla do Lwowa