Loading...
Malta

Malta ciekawostki

Malta

Malta -ciekawostki-atrakcje

1. Oszałamiająca linia brzegowa

Zadajesz sobie pytanie „z czego słynie Malta?”, Najbardziej ogólną odpowiedzią, jaką możemy udzielić, jest słońce, morze i piękne plaże. Na Malcie jest  jednak o wiele więcej niż złote piaski i błękitne fale, ale nie można zaprzeczyć, że piękne wybrzeże Malty jest jednym z najbardziej oszałamiających krajobrazów Morza Śródziemnego.

2. Doskonałe miejsce do nurkowania

Malta słynie z niesamowitego wybrzeża, ale nie musisz leżeć na plaży aby w pełni docenić wyjątkowy urok Morza Śródziemnego. Słynne, krystalicznie czyste wody archipelagu szczególnie sprzyjają nurkowaniu!

Często wybierana jako jedna z najlepszych lokalizacji do nurkowania na świecie, Malta jest domem dla setek raf, jaskiń i starożytnych wraków, więc uważaj!

3. Klimat starożytności

Najpopularniejszą historyczną sławą Malty jest 5000-letni Hagar Qim. To wapienne piękno jest jedną ze słynnych megalitycznych świątyń na Malcie, z których wiele pochodzi przed piramidami, a nawet przed Stonehenge.

Wszystkie te świątynie są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale nie są one same na tej prestiżowej liście ONZ – stolica Malty Valletta i prehistoryczne Hypogeum są również wpisane na Listę UNESCO.

4. Klejnot Malty  – Valletta

Stolica Malty naprawdę zasługuje na swój własny punkt na naszej liście. Według UNESCO miasto jest „jednym z najbardziej skoncentrowanych historycznych obszarów na świecie”.

Valletta to pierwsze miasto w historii Europy, które zostało naprawdę zaplanowane. Projekt zostały opracowane przez Zakon św. Jana z Jerozolimy w 1565 roku.

Valletta była pod rządami Fenicjan, Greków, Kartagińczyków, Rzymian, Bizancjum i Arabów. Dzięki temu przez wszystkie te lata stała się przepięknym wielokulturowym miastem z  niepowtarzalnym średni średniowiecznym urokiem, którego musi doświadczyć każdy gość na Malcie.

5. Samo słowo Malta pochodzi od greckiego słowa – miód.

6. Pod pewnymi względami Malta przypomina Wielką Brytanię. Tam też obowiązuje ruch lewostronny!

7. Z pewnością wiele osób zaciekawi fakt, że na Malcie nie ma ani gór ani rzek.

8. Z Malty pochodzą również dwie światowe gwiazdy muzyki pop – Bryan Adam oraz Britney Spears.

9. Występuje tam ponad 360 kościołów. Z racji małego zaludnienia statystyki są imponujące. Na 1000 mieszkańców przypada 1 kościół.

10. Malta uzyskała niepodległość 21 września 1964 roku od Wielkiej Brytanii.